چه کسانی راه را برای پوتین هموار کردند؟: نقش سیاست‌های آشتی‌جویانه و مماشات‌های رئیس جمهورهای امریکا — فلُّ سَفَه
www.Fallosafah.org
شماره: ۵۸۲
عنوان: چه کسانی راه را برای پوتین هموار کردند؟: نقش سیاست‌های آشتی‌جویانه و مماشات‌های رئیس جمهورهای امریکا
نويسنده: محمد سعید حنایی کاشانی
درج: دوشنبه، ۱۶ اسفند ۱۴۰۰ | ۶:۴۱ ب ظ
آخرين ويرايش: دوشنبه، ۱۶ اسفند ۱۴۰۰ | ۶:۴۳ ب ظ


  • چه کسانی راه را برای پوتین هموار کردند؟: نقش سیاست‌های آشتی‌جویانه و مماشات‌های رئیس جمهورهای امریکا

 امریکا و غرب را تا چه اندازه می‌توان در خصوص حملهٔ پوتین به «اوکراین» سرزنش کرد و «مقصر» دانست؟ روایت پوتین، و همصدا با او برخی از سرسپردگان و متحدانش و نیز برخی از مخالفان همیشگی امریکا (موضعی به اصطلاح روشنفکرانه و چپگرایانه که بنا بر آن در رخداد هر شرّی پای امریکا در میان است!)، این است که «توسعه‌طلبی» امریکا و ناتو و تمایل آنها به همسایه شدن با روسیه «علت» این جنگ بوده است، چون روسیه احساس خطر کرده است و به دفاع از خودش برخاسته است!؟ این «علت‌شناسی» را در نوشتاری دیگر با این عنوان بررسی خواهم کرد: آیا «توسعه‌طلبی» امریکا و ناتو بود که «اوکراین» را ویران کرد؟: پوتین و مغالطهٔ «علت جعلی».  
 
اما راه دیگری نیز برای «مقصر» دانستن امریکا در حملهٔ جنایتکارانهٔ پوتین به اوکراین گشوده است و آن این است که آیا سیاست‌های آشتی‌جویانهٔ امریکا و پرهیز از رویارویی و مماشات با روسیه در برابر حملات و مداخلات پوتین در کشورهای دیگر و جنایت‌های او در کشتن مخالفانش در کشورهای غربی نبود که پوتین را این چنین گستاخ کرد که با «تهدید جنگ هسته‌ای» دست به «گروگان‌گیری هسته‌ای» بزند و همه را از مداخله در اوکراین برحذر دارد تا به‌راحتی مقاصد خود را در این کشور از پیش ببرد؟ اگر امریکا پیش از این در برابر گستاخی‌ها و جنایت‌های پوتین در دیگر کشورهای جهان ایستاده بود و از خجالت او درآمده بود شاید اوکراین هرگز به این روز نمی‌افتاد؟ اگر ناتو در پذیرش درخواست اوکراین برای پیوستن به ناتو و اتحادیهٔ اروپا شتاب کرده بود شاید چنین فرجامی هرگز نصیب اوکراین نمی‌شد؟ هر جنگی درس‌هایی آموزنده نیز دارد.  
 
حیک تپر (Jake Tapper)، از تهیه‌کنندگان و روزنامه‌نگاران و مجریان نامدار شبکهٔ «سی ان ان»، دیروز بحث مستند و تاریخی جالب توجهی از سیاست‌های آشتی‌جویانه و مماشات‌های رئیس جمهورهای امریکا از کلینتون و جورج بوش پسر تا ترامپ و دیگر متحدان اروپایی امریکا، در طی ۲۰ سال گذشته، در «سی ان ان» کرد تا نشان دهد که شاید بتوان امریکا را تا حدود زیادی در این خصوص «مقصر» دانست که اجازه داد چنین گرگی این‌چنین «هار» شود! امریکا باید زودتر از اینها از خجالت پوتین درمی‌آمد. خوشبختانه، امروز دیدم که این بحث در «یوتیوب» گذاشته شده است و می‌توان آن را به‌راحتی دید و شنید.    
  

@fallosafahmshk
يکشنبه، ۳ شهريور ۱۳۸۱ / يكشنبه، ۷ خرداد ۱۴۰۲
همه‌ی حقوق محفوظ است
Fallosafah.org— The Journals of M.S. Hanaee Kashani
Email: fallosafah@hotmail.com/saeed@fallosafah.org